top of page
Search
  • Mehmet

TERS VİLLA'NIN HİKAYESİ

Yer çekimine meydan okumaya hazır mısınız?

Bu evde ayaklarınız yerden kesilecek! Neden mi? Çünkü bu evde herşey ters. Aslına bakarsanız evin kendisi de ters.

Nasıl mı? Kafanız karıştı, tersiniz döndü değil mi?

Esasen bu tuhaf ters evin oldukça ilginç bir hikayesi var. Bay ve Bayan Ters uzun zamandır çocuklarıyla birlikte bahçeli müstakil bir villada yaşama hayalleri kuruyorlardı. Birikimleri bu hayallerini gerçekleştirmeye imkan verince hemen işe koyuldular.

Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan, doğup büyüdükleri Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir arsa satın aldılar. Evin inşası için de hemen bir müteahhitle anlaştılar. Aynı zamanda mimar olan müteahhit, Ters Ailesine tam istedikleri gibi bir proje çizmişti. Ters Ailesi, mimara o kadar güvenmişti ki, tüm işi ona bırakıp, yaz tatiline çıktı. Ailede herkes çok mutlu ve heyecanlıydı.


Tatilin ortasında mimardan Ters Ailesine bir telefon geldi. Mimar, evin inşasını erken bitirdiğini, eşyaları bile yerleştirdiğini söylüyordu. Üç kuşaktır her işleri ters giden, bu nedenle dedesine nüfus memurunun Ters soyadını verdiği Bay Ters, o gece mutluluktan uyuyamadı. Galiba bu kez şeytanın bacağını kırmıştı.


Yeni evlerinin önünde mimarla buluşan Ters Ailesi, evi görünce şaşkına dönmüştü. Bay Ters’in nutku tutulmuş, evi heyecanla anlatmaya çalışan mimara uzun süre tek bir laf dahi edememişti.

Evin çatısı aşağıda, zemini yukarıdaydı. Evde tavanla taban yer değiştirmişti. Bugüne kadar zeminde görmeye alıştıkları koltuk, yatak, masa, sandalye ve halı gibi ev eşyaları tavandaydı. Aynı şekilde, banyo aksesuarları, beyaz eşyalar, tabaklar, çatal bıçak takımları ve hatta çocukların oyuncakları tavanda asılı halde duruyordu. Aslında ev çok güzel dekore edilmişti, ancak küçük (!) bir sorun vardı. Ev tersti ve evdeki herşey ters yüz edilmişti. Bu evde nasıl yaşayacaklardı? İşleri yine ters giden Ters Ailesinin umutları tepetaklak olmuştu.​


İşin aslı sonradan ortaya çıkmıştı. Ters Ailesinin evini inşa eden mimar, proje üzerinde çok yoğun çalışmış ve başta harika bir proje ortaya çıkarmıştı. Ne var ki, evin inşa aşamasına geçince, mimarı zehirli bir örümcek ısırmış ve mimar bir tür örümcek adama dönüşmüştü. Böyle olunca, mimarın ters düz algısı değişmiş ve terazisi şaşmıştı. Projeyi tersten uygulatan mimar, ortaya böyle bir iş çıkarmıştı.

Nihayetinde Bay ve Bayan Ters, oturamayacakları bu evi yıkmak yerine, müzeye çevirmeye karar vermişler ve adını da Ters Villa koymuşlardı.


Baş döndürücü bir deneyim yaşacağınız işte bu Ters Villa’ya hoşgeldiniz.

Bu arada, fotoğraf makinenizin veya telefonunuzun şarjını ve hafızasını kontrol etmeyi unutmayın. Çünkü Ters Villa’da albümünüzün en sıra dışı fotoğraflarını çekeceksiniz.
28 views0 comments

Comentários


bottom of page